هشت نکته طلایی برای پیشگیری از پوکی استخوان

0
8989
Loading...
graphicstock.com

هشت نکته طلایی برای پیشگیری از پوکی استخوان

پوکی استخوان یکی از بیماری های شایع است که عوارض زیادی به همراه دارد اما با رعایت برخی نکات می توان از آن پیشگیری کرد.

۱) نخست این که بهتر است از مواد مغذی و مهم استفاده شود. برای این منظور باید رژیم های غذایی سالم که تامین کننده مواد مغذی چون پتاسیم، منیزیم، فسفر، کلسیم و ویتامین D هستند، بکار گرفته شوند.

۲) توصیه دوم ورزش کردن است در اکثر روزها حداقل ۳۰ دقیقه را به انجام فعالیت های ورزشی تقویت استخوان اختصاص دهید. این فعالیت ها شامل ورزش های تحمل وزن همانند دویدن یا پیاده روی سریع و ورزش های استقامتی هستند
۳) نکته سوم این است که به هیچ وجه سیگار نکشید. فرآیند تخریب استخوان در افراد سیگاری بسیار سریع تر صورت می گیرد و میزان شکستگی در این افراد بالاتر است

۴) چهارمین توصیه متخصصان این است که انجام آزمایشات و کنترل های دوره ای را فراموش نکنید. یکی از این آزمایش ها سنجش تراکم ماده معدنی استخوان(BMD) در آغاز سن ۶۵ سالگی است این تست برای افرادی که شامل سابقه بیماری های خاص یا مصرف کننده داروهایی هستند که خطر شکستگی را افزایش می دهند، باید در سنین پایین تر انجام شود.
۵) راهکار پنجم این است که از داروهای محافظت کننده استخوان استفاده کنید. زنانی که در سنین پس از یائسگی قرار دارند و در گذشته شامل شکستگی استخوان بوده اند باید از داروهای پیشگیری کننده پوکی استخوان استفاده کنند.

۶) به عنوان نکته ششم که از اهمیت خاصی نیز برخوردار است توصیه می شود که از افسردگی خود غافل نشوید.
پژوهشگران به تازگی به ارتباط بین افسردگی و کاهش تراکم استخوانی دست یافته اند.
۷) هفتمین توصیه نگهداشتن وزن در حالت سلامتی است وزن پایین تر از ۱۲۷ پوند یا داشتن توده بدنی زیر ۲۱ عامل خطر ساز برای پوکی استخوان محسوب میشود از دست دادن وزن در دوران یائسگی احتمال کاهش توده استخوان را افزایش میدهد از مصرف غذاهایی که از نظر کالری در حد بسیار پایینی هستند یا از غذاهایی که فاقد همه گروه های غذایی است، اجتناب کنید.

Loading...

۸) توصیه آخر این که حتی الامکان از زمین خوردن اجتناب کنید. با احتیاط و به آرامی گام بردارید. از روشنایی راه پله ها و مدخل ورودی ساختمان ها اطمینان حاصل کنید. به منظور تعادل و جلوگیری از سرخوردن در حمام از دست گیره هایی که در وان یا در کنار دوش نصب شده اند، استفاده کنید.

- Advertisement -
Loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here