آیا استفاده از موبایل در دوران بارداری برای خانم ها مضر است؟

0
830
Loading...
graphicstock.com

آیا استفاده از موبایل در دوران بارداری برای خانم ها مضر است؟

محققان در بررسی تازه‌ای به این سوال تقریبا شایع میان مادران باردار پاسخ داده‌اند که آیا قرار گرفتن زنان حامله در معرض میدان‌های الکترومغناطیسی فرکانس‌های رادیویی تلفن همراه اثری بر توسعه سیستم اعصاب نوزاد درون رحم دارد یا خیر.

یکی از توصیه‌های اغلب پزشکان به زنان بارداری که استفاده بیش از حد از تلفن همراه دارند این است که «ممکن است اشعه‌های مضر آن به کودکتان آسیب برساند».

اگرچه بر اساس مطالعات قبلی گفته شده که استفاده از تلفن همراه طی دوران بارداری می‌تواند بر سلامت کودک اثر بگذارد، مطالعه‌ای جدید نگرانی‌های حاصل از یافته‌های قبلی را کاهش داده و نشان داده است که استفاده از این تلفن‌های دارای امواج رادیوی در مدت حاملگی بعید است هر گونه عوارض جانبی بر رشد سیستم عصبی جنین به جا بگذارد.

به گفته این محققان، قرار گرفتن در معرض میدان‌های الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی ناشی از استفاده مادران از تلفن همراه در دوره حاملگی ارتباطی با توسعه سیستم عصبی کودکان ندارد.

Loading...

دکتر النی پاپادوپولو، سرپرست ارشد این پژوهش با اشاره به نگرانی‌های شایع در این زمینه گفت: «این نگرانی‌ها عمدتا به سبب انتشار گزارش‌هایی شکل گرفته که تحقیق درباره آسیب تشعشعات رادیویی تلفن همراه را روی حیوانات آزمایشگاهی بررسی کرده‌اند و نتایج متناقضی هم داشته‌اند».

او اضافه کرد: «یافته‌های ما از فرضیه‌های حاکی از داشتن اثرات نامطلوب این وسایل بر مهارت‌های ذهنی و ارتباطات زبانی کودکان به دلیل استفاده از موبایل در دوران حاملگی پشتیبانی نمی‌کند».

در این مطالعه، محققان بیش از ۴۵ هزار جفت مادر-کودک را مورد بررسی و تحلیل قرار دادند و اطلاعاتی از مادران و فرزندانشان طی دوران حاملگی و نیز پس از تولد فرزندشان جمع‌آوری کردند. پیگیری‌ها بعدا هم در سنین ۳ و ۵ سالگی جمع‌آوری و تحلیل و بررسی شد.

پروفسور جان الکساندر از موسسه نروژی «بهداشت عمومی» که در این مطالعه شرکت داشته گفت: «تحقیقات ما برای اولین بار است که نشان می‌دهد استفاده از تلفن همراه طی دوران بارداری حتی اثرات مثبتی هم دارد. به طور خاص، استفاده از موبایل در این دوران با خطر کمتری از داشتن بچه‌هایی مرتبط بود که احتمال داشت مهارت ذهنی و زبانی کمتر در سه سالگی داشته باشند.

عوارض و خطرات ناشی از امواج الكترومغناطیسی موبایل روی جنین:
آسیب‌های مغزی: استفاده مداوم از تلفن همراه در این دوران روی جنین اثرات زیادی دارد.در این مدت سلول‌های عصبی جنین در حال شكل‌گیری هستند وقتی كه شكل‌گیری ناقص انجام می‌شود،‌ برخی اختلالات عصبی بروز می‌كنند.

DNA مسئول رشد و نمو جنین است و اشعه‌های روی DNA اثر مخرب دارند.

در ضمن این اشعه‌ها باعث سقط جنین نیز می‌شوند. جنینی كه در معرض این آسیب‌هاست، بیشتر از سایرین در معرض خطر سرطان است.

آسیب‌های عاطفی: كودكانی كه در كودكی و جنینی در معرض این اشعه‌ها هستند بیشتر از سایر كودكان دچار مشكلات عاطفی می‌شوند مشكلات عاطفی و روانی باعث به وجود آمدن استرس و تنش‌های زیادی در آنها می‌شود كه سطح كیفیت زندگی‌شان را پایین می‌آورد.

مشكلات مربوط برقراری ارتباط با دیگران: این دسته از كودكان كه در دوران جنینی بسیار در معرض اشعه‌ها بوده‌اند در بزرگسالی در مقایسه با سایر كودكان بیشتر دچار مشكلات ارتباطی می‌شوند.

استفاده از تلفن همراه روی مغز آنها اثر نامطلوبی به جا گذاشته و كودك در بزرگسالی برای برقراری ارتباط دچار مشكل می‌شود

منبع:سلامت آنلاین

- Advertisement -
Loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here