بهترین روش شستن کلم بروکلی برای از بین بردن کرمهای آن

0
714
Loading...
graphicstock.com

بهترین روش شستن کلم بروکلی برای از بین بردن کرمهای آن

با وجود مفید بودن سبزیجات برای بدن در صورت عدم شستشوی صحیح می توانند باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی شوند.کلم بروکلی گونه ای از سبزیجات است که نیاز به دقت زیاد در شستن آن وجود دارد.

نحوه صحیح شستن کلم بروکلی

رژیم غذایی سالم باید محتوی سبزیجات مفید باشد اما به طور تمیز و سالم.برخی از سبزیجات مانند کلم بروکلی که می توان آن را به صورت خام مصرف کرد ، به آسانی شسته نمی شوند باید از روش های خاص خود شسته شوند.برخی می گویند داخل کلم بروکلی کرم هایی وجود دارد که با شستن معمولی از بین نمی رود، بنابراین باید آن را انگل زدایی کنیم.

شستن کلم بروکلی

در این نوشتار چند راه برای انگل زدایی از این سبزی مفید و پرخاصیت را یادآور می شویم.

Loading...

ابتدا به مدت 10 دقیقه بروکلی ها را در3 لیتر آب ولرم همراه با یک گرم (نصف قاشق چای خوری) پودر پرکلرین 70 درصد خیس کنید.
سپس کلم انگل زدایی شده را از روی کفاب جمع آوری کرده و آن را دوباره با آب سالم شستشو دهید تا باقی مانده مایع ضر عفونی کننده از آن جدا شود.

برای طبخ کلم بروکلی، روش های گوناگونی وجود دارد اما پختن درون آب و روی اجاق گاز و بخارپز کردن با اندکی نمک و یک قاشق سوپ خوری روغن زیتون بهترین روش های پختن کلم بروکلی است . اگر دوست دارید کلم بروکلی هایتان را بپزید باید دقت کنید که حتما بعد از 5 دقیقه آن ها را کنترل کنید. برای این کار، کافی است یک چنگال را درون کلم ها فرو کنید تا مطمئن شوید کاملا پخته است . اگر پخته بود فورا آن ها را از روی شعله مستقیم بردارید. یادتان باشد کلم بروکلی به حرارت حساس است و فورا از بین می رود.

یک روش دیگر هم برای از بین بردن انگل های بروکلی گذاشتن آن ها در 3 دقیقه آب جوش است. با این ترتیب می توانید با خیال راحت از این سبزی مفید استفاده کنید.

راه دیگر هم خیس کردن بروکلی به مدت 5 دقیقه در آب همراه با سرکه و یا نمک به میزانی است که آب طعم ترشی و یا شوری را بگیرد.

فواید کلم بروکلی در سلامتی

جلوگیری از آرتروز – مطالعه ای در بریتانیا نشان داد که کلم بروکلی حاوی ترکیبی به نام سولفوفان که ممکن است در مبارزه با استئوآرتریت کمک کند سولفورافن می تواند آنزیم از بین برنده غضروف را با ( متوقف کردن مولکول عامل التهاب ) مسدود کند.
محافظت از پوست شما در برابر اثرات نور UV – کلم بروکلی ممکن است با استفاده مستقیم بر روی پوست ( نه با خوردن ) به پیشگیری از سرطان پوست کمک کند مقالات آکادمی ملی علوم نشان داد که اثرات مخرب UV ( اشعه ماوراء بنفش ) می تواند با کاربرد موضعی عصاره کلم بروکلی کاهش یابد.
معکوس کردن آسیب قلبی ناشی از دیابت – خوردن کلم بروکلی سبب تولید آنزیمی که به حفاظت اژ عروق خونی قلب کمک می کند و سبب کاهش مولکول آسیب رساننده می شود.
کاهش خطر ابتلا به سرطان – به گفته کارشناسان موسسه سرطان راسول پارک در بوفالوی آمریکا، فقط خوردن سه بار کلم بروکلی در هر ماه، به طور بالقوه می تواند احتمال ابتلا به سرطان مثانه را حدود 40 درصد کاهش دهد.
خوردن کلم بروکلی خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد فقط آن را زیاد طبخ نکنید.

یک آنزیم در کلم بروکلی به نام میروسیناز وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد این آنزیم سبب تغییر مواد شیمیایی مبتنی بر گوگرد در کلم بروکلی به نام ( گلوکوزینولات ) در داخل ایزوتیونات که دارای خواص ضد سرطان است می شود
با این حال، با توجه به نظر محققان در دانشگاه ایلینویز، اگر کلم بروکلی زیاد پخته شود اثرات مفید این آنزیم تضعیف می شود لذا برای به دست آوردن حداکثر سود، می توانید کلم بروکلی را خام بخورید.

منبع:رژیم سلامتی

- Advertisement -
Loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here